S cieľom posilňovať povedomie širokej verejnosti o sociálnom podnikaní, prepojiť skúsenosti a znalosti zainteresovaných inštitúcií a spoločnými silami posilniť rozvoj sociálnej ekonomiky na Slovensku, podpísala Implementačná agentúra MPSVR SR prostredníctvom národného projektu Inštitút sociálnej ekonomiky memorandá o spolupráci:
• Šanca na návrat
Je národný projekt, ktorého cieľom je u osôb vo výkone trestu odňatia slobody znížiť riziká sociálneho vylúčenia a zvýšiť kompetencie pri uplatnení sa na trhu práce. Realizuje ho Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže.
Hlavným účelom spolupráce je zvyšovanie zamestnanosti odsúdených občanov a osôb po výkone trestu prepojením partnerských ústavov Zboru väzenskej a justičnej stráže s Regionálnymi centrami sociálnej ekonomiky. Regionálne centrá sociálnej ekonomiky sa budú snažiť napomáhať pri vyhľadávaní vhodných pracovných príležitostí v registrovaných sociálnych podnikoch.
Memorandum.
• Fakulta európskych štúdií a regionálneho rozvoja SPU v Nitre
Študijné odbory fakulty sú zamerané na vzdelávanie odborníkov pre integrovaný rozvoj spoločnosti, regionálny rozvoj, manažment prírodných zdrojov, krízový manažment, ekonomiku a manažment vidieckeho turizmu.
Cieľom spolupráce je príprava a spoločná realizácia podujatí a aktivít v oblasti výskumu, analýz a vzdelávania v téme sociálnej ekonomiky a sociálneho podnikania.
Memorandum.
• Národohospodárska fakulta Ekonomickej univerzity v Bratislave
Katedra sociálneho rozvoja a práce a Katedra verejnej správy a regionálneho rozvoja NHF EU v Bratislave sú profilované na výučbu sociálnej politiky, politiky zamestnanosti, regionálneho rozvoja a v rámci nich na regionálnu ekonómiu a tvorbu projektov pre regionálny a lokálny rozvoj.
Cieľom spolupráce je príprava a spoločná realizácia podujatí a aktivít v oblasti výskumu, analýz a vzdelávania v téme sociálnej ekonomiky a sociálneho podnikania.
Memorandum.
• ROZVOJOVÁ AGENTÚRA Banskobystrického samosprávneho kraja, n.o.
„Rozvojová agentúra BBSK” je nezisková organizácia založená Úradom Banskobystrického samosprávneho kraja, aby svojou činnosťou pomohla naštartovať zlepšenie sociálno-ekonomickej situácie v kraji, a to najmä v najmenej rozvinutých regiónoch. Pôsobí v troch sekciách – Sekcia stratégie politík, kde pracujú špecialisti na rozvojové priority dopravy, cestovného ruchu, uplatniteľnosti študentov na trhu práce a sociálnu ekonomiku; Sekcia dátových analýz a Sekcia prípravy a implementácie projektov, ktorá sa zameriava na čerpanie finančných zdrojov. V rámci Rozvojovej agentúry BBSK kraj založil a k dnešnému dňu prevádzkuje už tri sociálne podniky.
Cieľom spolupráce je príprava a spoločná realizácia podujatí a aktivít v oblasti zvyšovania povedomia širokej a odbornej verejnosti, vzdelávania, výskumu, analýz a ďalšieho vytvárania príležitostí potrebných pre vzostup sociálneho podnikania a sociálnej ekonomiky v priestore verejných a sociálnych politík s cieľom podnietenia rozvoja sociálnej ekonomiky v podmienkach Slovenskej republiky.
Memorandum.
• Pedagogická fakulta Univerzity Mateja Bela
PF UMB je inštitúcia založená na princípoch slobody, zodpovednosti a solidarity, v ktorej vzdelanie predstavuje kľúčovú hodnotu. Poslaním fakulty je pripravovať nových odborníkov v pomáhajúcich profesiách orientovaných na prácu s ľuďmi, predovšetkým pedagogických a sociálnych, rozvíjať v nich vedecké poznanie.
Pedagogická fakulta UMB sa aktívne angažuje v rozvoji komunít a regiónu pri riešení miestnych a celospoločenských problémov a prispieva k rozvoju občianskej spoločnosti prostredníctvom implementácie stratégie service learning, prepájania formálneho a neformálneho vzdelávania, podpory dobrovoľníckych aktivít študentov a študentiek a spolupráce s organizáciami verejnej správy, samosprávy a mimovládneho sektora.
Cieľom spolupráce je príprava a spoločná realizácia podujatí a aktivít v oblasti výskumu, analýz a vzdelávania v téme sociálnej ekonomiky a sociálneho podnikania.
Memorandum.
• Slovak Business Agency
SBA je špecializovaná inštitúcia zameraná na podporu malých a stredných podnikateľov. Prostredníctvom Národných podnikateľských centier (NPC) poskytuje bezplatné poradenstvo na rôzne témy podnikania, ako napríklad marketing, využívanie sociálnych sietí, novinky v účtovníctve, pracovné právo, GDPR, cenotvorba a iné. NPC sa nachádzajú v každom kraji ale ich poradenstvo je možné využívať aj online.
Cieľom spolupráce je synergické poskytovanie podpory malým a stredným podnikom pôsobiacim v oblasti sociálnej ekonomiky, najmä formou vzdelávania, poradenstva a mentoringu pre zabezpečenie ich udržateľnosti.
Memorandum.
Dodatok č. 1 k memorandu.
• Žilinský samosprávny kraj
Snahou vedenia Žilinského samosprávneho kraja je začleniť zdravotne a sociálne znevýhodnených ľudí do spoločnosti, vytvárať pre nich podmienky na prácu a prispieť tak k rovnosti ich šancí na trhu práce. ŽSK nielen plne podporuje „svojich“ sociálnych podnikateľov, ale úspešne prevádzkuje registrovaný sociálny podnik s názvom Sociálno-ekonomický podnik ŽSK, s.r.o.
Cieľom memoranda je úzka spolupráca a vzájomná podpora pri rozvoji sociálneho podnikania a sociálnej ekonomiky na území Žilinskej župy.
Memorandum.
• Nitriansky samosprávny kraj
Zámerom spolupráce je zvyšovanie povedomia širokej a odbornej verejnosti o sociálnej ekonomike s cieľom podnietenia rozvoja sociálneho podnikania ako nástroja regionálneho rozvoja, tvorby pracovných miest a dosahovania pozitívneho sociálneho vplyvu prostredníctvom poskytovania spoločensky prospešných služieb v Nitrianskom kraji.
Memorandum.